استئومیلیت

استئومیلیت یک عفونت جدی و خطرناک استخوان و مغز و استخوان است که اغلب توسط باکتری‌های بیوژن ایجاد می‌شود ولی ممکن است مایکوباکتریوم و قارچ ها نیز علت آن باشد. استئومیلیت معمولا متافیز استخوان های بلند مثل تیبیا فمور و هموروس را درگیر می نمایند ولی این بدان معنا نیست که سایر استخوان‌ها مبتلا نمی‌شوند. این عفونت در پسران دو برابر دختران است به طور کلی شایعترین سن درگیری زیر ۱۰ سالگی است.


مهمترین علامت استئومیلیت درد و قرمزی ناحیه مبتلا می باشد. عفونت می‌تواند از طریق خون یا از طریق یک کانون عفونی مجاور استخوان به استخوان برسد. شایعترین ژرم در هر استئومیلیت استافیلوکوک طلایی است(۸۰-۴۰ درصد) اما برحسب سن نیزقابل طبقه بندی است.علاوه بر استافیلوکوک طلایی استرپتوکوک های گروهB و باسیل های گروه منفی و ندرتا گونه‌های از نایسریاها استافیلوکوک های کوآگولاز منفی موجب استئومیلیت می‌شوند در کودکان زیر ۵ سال استافیلوکوک طلایی و هموفیلوس آنفولانزا نوع B اغلب موجب این بیماری میگردند در کودکان بالای ۵ سال استافیلوکوک عامل شایع بیماری است.
در افراد مبتلا به آنمی سیکل علاوه بر استافیلوکوک طلایی سالمونلا نیز جزو عوامل ایجادکننده آن است و در زخمهای نافذ استافیلوکوک طلایی و پسودوموناس آئروژینوزا عامل بیماری هستند.
افراد پیر بیشتر دچار استئومیلیت ستون مهره ها می شوند که اغلب به دنبال یک عفونت ادراری اندوکاردیت و یا عفونت بافت نرم ایجاد می گردد. در افراد مسن E.Coli هم میتواند استئومیلیت بدهد‌.از ژرمهای شایع دیگر در این افراد می توان مایکوباکتریوم توبرکولوزیس و بروسلا را نام برد.
در معتادان تزریقی استافیلوکوک طلایی پسودوموناس آئرژینوزا و سوش هایی از E.Coli موجب استئومیلیت میگردند.
کشت بررسی هماتولوژیک سرولوژی و رادیوگرافی تشخیص را ممکن ساخته و اتیولوژی بیماری را مشخص می نمایند کشت خون در ۵۰ درصد بیماران مبتلا به استئومیلیت حاد هماتوژن مثبت است. لکوسیتوزیس که اغلب با پلی نوکلئوزیس همراه است افزایش سدیمانتاسیون گلبول های قرمز و نثبت شدن CRP به تشخیص کمک می کنند در پیگیری بیماران و پاسخ به درمان CRT خیلی با ارزش است. تغییرات رادیوگرافیک نیز کمک کننده هستند ولی تاخیر در پیدایش این تغییرات نسبت به علایم بالینی را باید در نظر داشت. تورم سنج نرم اطراف استخوان اولین یافته در ۱۴-۱۰ روز اول است و تغییرات لیتیک ۶-۲ هفته بهد پدبدار میشود ولی اسکن ایزوتوپ نی تواند در ۲۴ ساعت اول شروع علایم تغییرات را نشان دهد‌.
جهت کسب اطلاعات کاملتر می توانید باتلفنهای کلینیک قلب وعروق شهرکرد (کلینیک واریس شهرکرد وفوق تخصصی قلب وعروق) دکتر هادی زاده (۵ و ۳۲۲۴۲۱۶۴ _ ۰۳۱
تماس بگیرید،
یا عبارت @nobattt رادرتلگرام سرچ کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *