درمان سردرد

درمان سردرد

درمان سردرد :

درمان سردرد یکی ازمباحث مهم پزشکی است.سردرد یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی است. این اصطلاح شامل انواع دردها و ناراحتی های موضعی در ناحیه سر است، اما در زندگی روزمره بیشتر برای اشاره به احساسات ناخوشایند در ناحیه جمجمه استفاده می شود. دربررسی علل سردردبایدتوجه داشت که چندین نوع اصلی سردرد وجود دارد.
یکی ازشایعترین علل سردرد، سردردتنشی دراثراسترس است.

سردرد تنشی :

سردردتنشی شایع ترین شکل سردرداست.
تقریباً همه ما سردرد را تجربه کرده ایم. این می تواند از سردردخفیف تا احساس اینکه سر شما در حال انفجار است متغیر باشد. البته برای هر نوع درد در سر روش درمانی جداگانه ای وجود دارد. اما پیشنهاد می کنیم با برخی از روش های جهانی آشنا شوید که به شما امکان می دهد به سرعت و برای همیشه از شر درد ناتوان کننده خلاص شوید.

مراجعه به پزشک:

درهمینجاتاکیدمی کنیم که برخی ازعلل سردرد، بیماری های مهمی هستند.
این بیماریهانیازمندتشخیص سریع ودرمان موثرمی باشند.
بهمین دلیل حتمابایستی به پزشک مراجعه کنیدتاعلت اصلی سردردخودرابشناسید.
درادامه به برخی توصیه هابرای بهبودسردردهای ساده می پردازیم.

راه های سریع برای تسکین سردرد:

یک مسکن بدون نسخه مصرف کنید. اکثر مسکن ها در حدود 30 دقیقه شروع به اثرمی کنند، بنابراین دارو باید به محض احساس اولین علائم سردرد مصرف شود. ایبوپروفن، استامینوفن، ناپروکسن وداروهای مشابه بسیار موثر هستند.
آب کافی بنوشید. کم‌آبی بدن می‌تواند باعث سردرد شود، به‌ویژه پس از استفراغ یا نوشیدن زیاد الکل. به محض اینکه نزدیک شدن درد را احساس کردید، یک لیوان پر آب بنوشید و سپس در طول روز اغلب آب بنوشید اما جرعه جرعه.گاعی بااینکار به تدریج درد کاهش می یابد.

همچنین لازم است از قهوه، الکل، نوشیدنی های شیرین خودداری شود – آنها همچنین باعث کم آبی بدن می شوند. آب ساده بهترین راه حل برای درمان کم آبی درسردرد است.
مکانی آرام و تاریک برای استراحت پیدا کنید. در صورت امکان حداقل نیم ساعت دراز بکشید و استراحت کنید. پرده ها را ببندید، چراغ ها را خاموش کنید و روی تنفس خود تمرکز کنید.

درمان سردرد
درمان سردرد

مراقب آرامش و سکوت باشید. در صورتی که مجبور به استراحت با افراد دیگر هستید، خیلی تنبل نباشید و به آنها توضیح دهید که سردرد دارید و از آنها بخواهید که شما را تنها بگذارند و برای مدتی مزاحم شما نشوند.
دمای اتاق را تنظیم کنید. برخی از افراد فقط در یک اتاق خنک می توانند استراحت کنند، برخی دیگر ترجیح می دهند زیر یک پتو بزرگ و نزدیک بخاری استراحت کنند. زمانی که برای استراحت دراز می کشید، سعی کنید چندین تنظیم دما را امتحان کنید تا بهترین حالت را برای خود انتخاب کنید.
سعی کنید از سردردهای تنشی (سردردهای مرتبط با استرس) اجتناب کنید. مطمئن شوید که تخت یا مبل به اندازه کافی راحت است .مطمئن شویدسرتان در موقعیتی قرار دارد که به عضلات گردن فشار نیاورد.

از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس نرم و سرد روی پیشانی به انقباض عروق خونی کمک می کند.این کارباعث می شود که سردرد را تا حد زیادی تسکین دهد. اگر درد در شقیقه ها یا سینوس ها متمرکز شود، این تکنیک کاملاً مؤثر است.
پارچه ای را با آب سرد مرطوب کنید و روی پیشانی خود بمالید. پس از گرم شدن کمپرس، آن را دوباره خنک کنید.

تهیه کمپرس طولانی اثر.

کمپرس مرطوب را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و به مدت 30 دقیقه در فریزر قرار دهید. پس از آن، کمپرسی را روی پیشانی خود قرار دهید، اثر چنین کمپرسی برای مدت طولانی تری دوام می آورد.
به خصوص که کیسه پلاستیکی از پوست شما در برابر رطوبت یخ محافظت می کند.
پوست سر، گردن و لاله گوش خود را ماساژ دهید. یک ماساژ سبک نه تنها ذهن شما را از درد دور می کند، بلکه گردش خون را بهبود می بخشد و تنش را از بین می برد. ساده ترین راه این است که انگشتان خود را به آرامی روی شقیقه ها فشار دهید و به آرامی با حرکات دایره ای ماساژ دهید. با این حال، می توانید از تکنیک های پیشرفته تری استفاده کنید:

ماساژ سر:

دوش بگیرید و با ماساژ سر خود را درمان کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که طوری حرکت کنید که انگار موهایتان را شامپو می کنید. از طرف دیگر، می توانید روغن نارگیل یا آرگان را روی انگشتان خود بریزید و آن را به پوست سر خود بمالید.
دو توپ تنیس بردارید و در جوراب خود قرار دهید. روی یک سطح صاف دراز بکشید، این دو توپ را دقیقاً زیر پایه جمجمه – روی استخوان اکسیپیتال قرار دهید، استراحت کنید. اول از همه، ممکن است در سینوس های خود فشار یا حتی کمی ناراحتی احساس کنید، اما این احساسات به سرعت از بین می روند. این روش به ویژه برای سردرد سینوسی (سردرد در سینوس های پارانازال) موثر است.

میگرن ودرمان سردردمیگرنی:

از علل دیگر سردرد میتوان به میگرن اشاره نمود. میگرن در حقیقت یکی از علل سردرد است . میگرن شیوع زیادی در جوامع مختلف دارد. سردرد ناشی از میگرن معمولاً ضربانی می باشد . گاهی بیمار از سردرد بسیار شدید شاکی می باش.د انواع داروهای مختلف برای درمان سردرد میگرنی در دسترس می باشند .
ولی باید توجه داشت که برخی انواع میگرن خود را با احساس سرگیجه یا حالت استفراغ نشان می دهند .برای درمان میگرن از داروهای مختلف استفاده می شود.
همچنین توصیه می شود که بیماران از استرس، فعالیت در محیط های گرم ،خوردن برخی غذاهای محرک و عواملی که می توانند باعث تحریک میگرن می شوند خودداری نمایند.

سینوزیت ودرمان سردردسینوزیت:

همانطورکه گفتیم،یکی دیگر از علل سردرد سینوزیت می باشد. چندین نوع سینوس در قسمت های مختلف جمجمه انسان وجود دارند. سینوس ها معمولاً از هوا پر شده اند.
در صورتی که هرگونه التهاب و عفونتی در سینوس هارخ دهند می توانندباعث ترشح عفونی یا ترشحات زیاد مایعات داخل سینوس شوند.این امر باعث می‌شود که احساس پری و درد در سینوس ها ایجاد شود .
درمان سردردناشی ازسینوزیت، یک درمان تخصصی است.
انواع سردرد ناشی از سینوزیت، مختلف میباشند .انواع سینوزیت تظاهرات مختلفی دارند که در سایر مقالات همین سایت میتوانید علل آن ها را مشاهده فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *