غربالگری الکل و داروهای غیر مجاز:

غربالگری الکل و دارو های غیر مجاز:

غربالگری از نظر استفاده از دارو های غیر مجاز و الکل، میزان مصرف دارو های غیر مجاز در افراد ۱۸ تا ۲۰ ساله در ایالات متحده در بیشترین حد خود می باشد، و بیش از ۱۰ % نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله، از دارو های غیر مجاز استفاده می نمایند. در بزرگسالان، با افزایش سن مصرف دارو های غیر مجاز کاهش می یابد. گر چه آمار دقیقی در دست نیست، به نظر می رسد این آمار ها در کشور ما بیشتر باشد.

در ایالات متحده، ماری جوانا شایع ترین داروی غیرمجاز مورد مصرف است و کوکائین در رده دوم قرار دارد و در کشور ما به نظر می رسد اپیویدها از همه بیشتر اند. پزشکان باید در رابطه با نشانه ها و علایم مصرف دارو های غیر مجاز در بیماران هوشیار باشند، اما فواید اضافی غربالگری در بیماران بدون علامت به هنگام دریافت مراقبت اولیه، هنوز مشخص نیست.

در بررسی و شرح حال پزشکان از افرادی که تحت سنجش سلامت (چکاپ) قرار می گیرند باید تاریخچه استفاده از الکل، سیگار، مسکن ها، خواب آورها، کوکائین، ماری جوانا و اپیوییدها گرفته شود. نکته قابل توجه در کسانی که الکل مصرف می کنند این است که مصرف الکل ارتباط زیادی به استعداد ژنتیکی و خانوادگی دارد و لذا در گرفتن تاریخچه، توجه به مصرف الکل در افراد درجه یک فامیل بسیار کمک کننده است.

بهترین دارویی که در ترک الکل کمک کننده می باشد کلرودیازپوکساید است که باید با دوز مناسب و زیر نظر پزشک انجام گیرد. توجه به این نکته مهم است که ترک سیگار و الکل باید تحت نظر پزشک صورت گیرد، چون ترک سیگار و الکل از ترک مصرف مواد مخدر سختتر است!

برای کسب اطلاعات بیشتر کلینیک بهترین متخصص واریس در اصفهان، دکتر محمود هادی زاده (بهترین متخصص واریس ایران) با استفاده از روش های نوین انواع واریس و عوارض ناشی از انها را تحت درمان قرار می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *