نکات مهم در غربالگری زنان باردار

نکات مهم در غربالگری زنان باردار

نکات مهم در غربالگری زنان باردار

کار گروه خدمات پیشگیری، غربالگری واژینوز باکتریال را برای زنانی که ریسک ابتلا به حاملگی پره ترم کمی دارند، توصیه نمی کند.
تشخیص واژینوز باکتریال با استفاده از معیارهای بالینی Amsel و یا رنگ آمیزی گرم است. تشخیص واژینوز باکتریال با معیارهای بالینی Amsel در صورت وجود ۳ معیار از ۴معیار زیر گذاشته می شود: PH واژن بالتر از ۴/۷، وجود clue cells در گسترش مرطوب، ترشحات رقیق و هموژن، بوی آمینی ماهی در اثر اضافه شدن هیدروکسید پتاسیم به ترشحات. مترانیدازول و کلیندامایسین خوراکی، ژل واژینال مترونیدازول و کرم کلیندامایسین در درمان واژینوز باکتریال استفاده می شوند.

کار گروه خدمات پیشگیری همچنین انجام مداخله در طی بارداری و پس از تولد را به منظور ترویج تغذیه با شیر مادر توصیه می نماید.

زنان چاق، مسن تر از ۲۵ سال، دارای سابقه خانوادگی دیابت، دارای سابقه قبلی، GDM یا متعلق به گروه های خاص نژادی (اسپانیایی تبار ها، آمریکایی های هندی تبار، آسیایی تبار یا آفریقایی تبار)، در معرض ابتلا به دیابت حاملگی هستند و بایستی از نظر احتمال ابتلا به دیابت در سن ۲۴ هفتگی حاملگی غربالگری شوند.

رایج ترین آزمایش غربالگری، آزمایش چالشی ابتدایی یک ساعته به ۵۰ گرم گلوکوز (GCT) می باشد که اگر نتیجه GCT غیر طبیعی باشد، به صورت مقادیر بالاتر از ۱۳۰ یا ۱۴۰mg/dl تعریف می شود و بیمار تحت آزمایش تحمل ۳ ساعته با ۱۰۰ گرم گلوکز قرار می گیرد (OGTT) که اگر نتیجه غیر طبیعی در OGTT دو یا بیشتر باشد به عنوان تشخیص GDM در نظر گرفته می شود.

تقریبا همه زنان باردار باید به کنترل وزن تشویق شوند و اینکه حین بارداری افزایش وزن آن ها براساس شاخص توده بدنی خود (BMI) و در حد متوسطی باشد و همچنین در این دوران به فعالیت جسمانی بپردازند.

کار گروه خدمات پیشگیری، تاکید می نماید تعیین (Rh(D خون و آزمایش آنتی بادی در زنان باردار، در خلال نخستین ویزیت مرتبط با بارداری، صورت پذیرد.

تجویز یک دوز کامل ۳۰۰ میکروگرم از ایمنوگلوبین Rh در کلیه زنان داری Rh منفی غیرحساس، بعد از تکرار آزمایش آنتی بادی در هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری توصیه میگردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلینیک بهترین متخصص واریس در اصفهان، دکتر محمود هادی زاده (بهترین متخصص واریس ایران) با استفاده از روش های نوین انواع واریس و عوارض ناشی از انها را تحت درمان قرار می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *